SRP i matematik og historie om kryptering
I 1940 stod England tilbage som den sidste nation blandt de allierede i Europa med mulighed for at føre krig mod Tyskland. De øvrige europæiske lande var enten erobrede, allierede med Tyskland eller ikke i stand til at føre angrebskrig mod aksemagterne. Befolkningen i England og det engelske krigsmaskineri var i de første år af 2. Verdenskrig afhængige af forsyninger fragtet af konvojer fra USA. Det var derfor i Tysklands interesse at angribe disse konvojer.
De tyske styrker krypterede deres kommunikation med Enigma-maskiner, dvs. maskiner der med en blanding af mekanik og elektronik hurtigt kunne omsætte en almindelig tekst til kode i form af en ulæselig bogstavrækkefølge. Såfremt modtageren også var i besiddelse af en Enigma-maskine og det rette kodeord, kunne koden oversættes tilbage til den oprindelige meddelelse.
Gennem snedighed og forståelse af matematikken bag Enigma-maskinen lykkedes det englænderne at knække koden og således læse store dele af tyskernes kommunikation. Denne bedrift menes at have været mere væsentlig end mange af begivenhederne ved fronten og at have forkortet 2. Verdenskrig med cirka to år.
Til kodebrydningen udviklede englænderne en forløber for den moderne computer.