fokus.ku.dk

Tilbud til gymnasiet og grundskolen

Besøg Tors: Grønland-Danmark. Skiftende visioner og om at have noget på spil i Rigsfællesskabet

Besøg Tors: Grønland-Danmark. Skiftende visioner og om at have noget på spil i Rigsfællesskabet

Nøgleord: Historie og nyere tid, kulturmøder, koloni-relationer, Grønland, Rigsfællesskabet

I 300 år har Grønland og Danmark været bundet til hinanden. Relationen har altid været til debat og har ændret sig utroligt meget igennem historien. Op til 2. verdenskrig mente Danmark, at Grønland skulle behandles anderledes end resten af landet, fordi Grønland var speciel og en koloni. Men grønlandske meningsdannere ønskede at blive behandlet som ligeværdige og ville have samme muligheder. Efter krigen ændrede Danmark strategi og ville nu opbygge et samfund i Grønland, som lignede det danske meget mere. Nu argumenterede grønlandske politikere imidlertid for, at Grønland ikke skulle være ligesom Danmark. Grønland var og skulle være anderledes. Denne balance mellem lighed og forskellighed udspiller sig i et rum gennemsyret af forskellige positioner af magt og afmagt. En vigtig pointe er, at selv om Danmark har været en væsentlig magtfaktor som kolonimagt, så står Grønland stærkt med deres ønske om at være herre i eget hus. Placeringen af magt og afmagt er derfor ikke entydig.

Oplægget kan bruges som opstart eller supplement til et kortere eller længere forløb om Grønland eller om Danmarks kolonihistorie, eller som enkeltstående nedslag (fx i samfundsfag eller historie). Oplægget kan også tænkes sammen med det omfattende undervisningsmateriale https://www.levendegronland.dk/. Emnet dækker kernestof fra bekendtgørelsen i forhold til bl.a. samfundsfag, hovedlinjer i verdens historie fra antikken til i dag, kulturer og kulturmøder i verdens historie, globalisering, historiebrug og –formidling samt historiefaglige teorier og metoder.

Forudsætninger
Egnet for alle niveauer i gymnasiet

Varighed
1 time 30 minutters oplæg + 15 minutters pause + 30 minutters oplæg om Tors’ uddannelser

Maksimum 60 elever

Forslag til forberedelse

Varighed
1 time 30 minutters oplæg + 15 minutters pause + 30 minutters oplæg om Tors’ uddannelser

Maksimum 30 elever

Forslag til forberedelse
Der kan som fordel læses følgende materialer:
– https://www.levendegronland.dk/,
https://baggrund.com/2014/12/06/gamle-og-nye-fortaellinger-om-rigsfaellesskabet-mellem-danmark-og-gronland/
-publikationen Undskyld af Winnie Færk

Forslag til efterbehandling hjemme på gymnasiet
Man kan efterfølgende diskutere om hvorvidt kolonial tænkning stadig præger relationen mellem Danmark og Grønland. Ligeledes kan der diskuteres om hvordan relationer i Rigsfællesskabet kan gentænkes.

Litteraturforslag til projekter og opgaver
Undskyld af Winnie Færk
Eksperimentbørnene af Anne Kirstine Hermann
Grønlandske stemmer af Kirsten Thisted

Tilmeldingen til gymnasiebesøg er sommerferielukket. Vi bruger sommeren på at opdatere vores tilbud, og der kan ske udskiftning blandt vores tilbud – nye kan komme til og andre kan udgå.
Vi forventer at åbne for tilmelding i uge 34/35, når den ordinære undervisning på universitetet er færdigplanlagt, og underviserne dermed kender deres kalendere, og lokalebookingen er færdiggjort. De første tider til besøg vil da være i begyndelsen af september. Vi sender besked ud med vores nyhedsbrev, når vi åbner for tilmeldingen. Abonnerer du ikke allerede på det, kan du gøre det ved at sende en mail til gymnasiebesoeg@ku.dk  og skrive Abonner i emnelinjen.

 

logo footer

KØBENHAVNS UNIVERSITET
Fokus.ku.dk er en del af Københavns Universitet.

WEB
Om websitet
Cookies og privatlivspolitik
Tilgængelighed

Kontakt

Henvendelser vedrørende de enkelte aktiviteter skal rettes til arrangøren af den pågældende aktivitet.

KU Gymnnasiebesøg
logo footer

Tilmelding til Besøg Tors: Grønland-Danmark. Skiftende visioner og om at have noget på spil i Rigsfællesskabet

Hvem skal du i kontakt med?

Drejer din henvendelse sig om din booking, besøg, aflysninger eller ændringer og tilbud, så kig i bunden af det konkrete tilbuds side for kontaktoplysninger.

Drejer din henvendelse sig om systemet fokus.ku.dk eller tekniske problemer, så skriv til os på fokussupport@adm.ku.dk