Besøg Økonomi – Hvor kommer religion fra, og hvad betyder religion for samfundsøkonomien?
Fagligt oplæg: Hvor kommer religion fra, og hvad betyder religion for samfundsøkonomien?
Danmark er blandt de mindst religiøse samfund i verden. Alligevel tror 63% af os på Gud. Graden af religiøsitet i et samfund påvirker, hvor mange børn vi vælger at få, hvor kriminelle vi er, hvor meget vi stoler på hinanden, hvor godt vores helbred er osv. Men hvordan påvirker religiøsitet økonomien som helhed? Og hvorfor er Danmark og Sverige blandt verdens mindst religiøse samfund i dag? Foredraget belyser årsagerne til oprindelsen af religion samt konsekvenserne af forskelle i religiøsitet mellem samfund. Ydermere forklares hvorfor religiøsitet er kommet i økonomers søgelys som en af årsagerne til økonomiske forskelle.
Især relevant for fag: Samfundsfag , Historie , Religion
Efter det faglige oplæg har vi tid til spørgsmål og debat. Og senere fortæller en studerende lidt bredere om økonomistudiet. Der kan I også blive klogere på økonomistuderendes erfaringer med studie, studenterjob og lignende.
Det faglige oplæg varer 1 time, det samlede arrangement 2 timer inkl. pause og oplæg om økonomistudiet
Tilmeldingen til gymnasiebesøg er sommerferielukket. Vi bruger sommeren på at opdatere vores tilbud, og der kan ske udskiftning blandt vores tilbud – nye kan komme til og andre kan udgå.
Vi forventer at åbne for tilmelding i uge 34/35, når den ordinære undervisning på universitetet er færdigplanlagt, og underviserne dermed kender deres kalendere, og lokalebookingen er færdiggjort. De første tider til besøg vil da være i begyndelsen af september. Vi sender besked ud med vores nyhedsbrev, når vi åbner for tilmeldingen. Abonnerer du ikke allerede på det, kan du gøre det ved at sende en mail til gymnasiebesoeg@ku.dk og skrive Abonner i emnelinjen.