Partikelfysikkens standardmodel og data fra CERN
Vi kommer til at gennemgå og arbejde med de fundamentale kræfter i naturen og de fundamentale byggesten for stof (kvarker og leptoner). Med udgangspunkt i LHC data fra ”Hands on CERN” skal eleven arbejde som en partikelfysiker og identificere forskellige partikler, fx Z0-bosoner eller W-bosoner og deres forgreningsforhold. Dette danner grundlag for en jagt på Higgs-bosoner eller andre nye partikler, hvor vi eftergører målinger som fører til partiklers opdagelse. Dette knyttes til et vigtigt begreb fra relativitetsteorien: Invariant masse.
Til databehandlingen bruges Poissonfordelingen, normalfordelingen og fejlberegning.
Læs mere her: https://atlas.physicsmasterclasses.org/en/index.htm
Forberedelse
Vi sender en forberedelsesmail med litteraturforslag til eleven
Efterbehandling hjemme på gymnasiet
Fortsætte dataindsamling og efterbehandle disse data. Læse udleveret materiale.
Tid
Onsdag 28. januar 2026 kl. 8:30-16:00
Sted
Øvelsen afholdes på Niels Bohr Institutet, Niels Bohr Bygningen, Jagtvej 155a, 2200 København N,
Stueetage lige inden for indgangen.
Eleverne skal selv sørge for transport, forplejning og evt. overnatning.
Medbring
Bærbar computer
Tilmelding
Der er 15 pladser på øvelsen, som fordeles først til mølle.
Tilmeldingen åbner mandag den 17 november kl. 10:00.
Som lærer tilmelder du din elev og er dermed garant for, at eleven er motiveret og interesseret i at lave øvelsen. Du skal sørge for at have elevens mailadresse og mobilnummer ved hånden, da du skal bruge begge i forbindelse med tilmeldingen. Når vi nærmere os tiden for SRP-øvelserne, sender vi et program og diverse praktiske oplysninger i en mail til eleven med dig i cc.
Vi beder om, at du ikke hamstrer pladser, men kun tilmelder elever, der er regulært er interesserede i øvelserne og har takket ja til at blive meldt til. Eleverne skal tilmeldes én ad gangen.
OBS: Vær tålmodig omkring åbningstidspunktet. Der er ni øvelser, der skal opdateres med tilmeldingsfunktion, og systemet kan være lidt langsomt, så ser du ingen orange tilmeldingsbjælke, vent et par minutter og genindlæs siden (f.eks. på PC med F5-tasten)
Ser du ingen tider, skyldes det, at den pågældende øvelse er fuldt booket. Det er da muligt at blive skrevet på venteliste ved at sende en mail med oplysninger om elevens navn, mail og telefonnummer til gymnasiebesoeg@ku.dk
Det er ikke muligt at blive skrevet op til øvelserne, før tilmeldingen åbner mandag den 17. kl. 10:00