Besøg SCIENCE: Resampling-metoder i statistik – Hvor godt virker ukrudtsmidlet? Er der en hjemmebanefordel i fodbold?
Når vi analyserer data, har vi behov for at sætte tal på usikkerheden i data og derved vurdere hvor stærke konklusioner vi kan lave. Det er faktisk det, statistik handler om! I nogle tilfælde findes der matematiske formler til at bestemme usikkerheden, men jeg vil I stedet fokusere på såkaldte resampling-metoder som er nemme at forstå og som kan bruges i mange sammenhænge. Foredraget tager udgangspunkt tre forskellige datasæt – om indkomster, ukrudtsbekæmpelse og fodbold – hvor jeg viser hvordan metoderne virker.
Varighed
60 minutter + 30 m inutters oplæg om SCIENCEs uddannelser
Tilmeldingen til gymnasiebesøg er sommerferielukket. Vi bruger sommeren på at opdatere vores tilbud, og der kan ske udskiftning blandt vores tilbud – nye kan komme til og andre kan udgå.
Vi forventer at åbne for tilmelding i uge 34/35, når den ordinære undervisning på universitetet er færdigplanlagt, og underviserne dermed kender deres kalendere, og lokalebookingen er færdiggjort. De første tider til besøg vil da være i begyndelsen af september. Vi sender besked ud med vores nyhedsbrev, når vi åbner for tilmeldingen. Abonnerer du ikke allerede på det, kan du gøre det ved at sende en mail til gymnasiebesoeg@ku.dk og skrive Abonner i emnelinjen.