fokus.ku.dk

Tilbud til gymnasiet og grundskolen

Besøg ToRS: Palæstina – fra Osmannerrigets fald til Israels oprettelse

Besøg ToRS: Palæstina – fra Osmannerrigets fald til Israels oprettelse

Palæstina – fra Osmannerrigets fald til Israels oprettelse.

Oplægget giver en introduktion til betydningen af 1. Verdenskrig og Osmannerrigets opløsning for Mellemøsten. Herunder ikke mindst etableringen af britisk og fransk mandatmagt i det område som blev til Syrien, Libanon, Irak, Jordan, Palæstina og Israel. Fokus vil være på britisk mandatmagt i Palæstina, den voksende jødiske migration til området, de voksende spændinger, modstand mod britisk tilstedeværelse og etableringen af Israel i 1948.

Foredraget giver således en historisk kontekst til nutidens krig og konflikt i området.

 

Varighed 45 minutters oplæg efterfulgt af ca. 15 minutters tid til spørgsmål

Udbydes Hele året

Forberedelse Ingen forudsætninger, men vil oplagt passe ind i forløb i historie eller evt. samfundsfag

 

Praktisk info:

Et gymnasiebesøg på KU består udover det faglige foredrag også af et oplæg om uddannelserne – ca 30 minutter, og du kan tilvælge en rundvisning på det campusområde, I er på besøg på. Et gymnasiebesøg varer derfor typisk 2–4 timer, afhængigt af jeres ønsker

logo footer

KØBENHAVNS UNIVERSITET
Fokus.ku.dk er en del af Københavns Universitet.

WEB
Om websitet
Cookies og privatlivspolitik
Tilgængelighed

Kontakt

Henvendelser vedrørende de enkelte aktiviteter skal rettes til arrangøren af den pågældende aktivitet.

KU Gymnnasiebesøg
logo footer

Tilmelding til Besøg ToRS: Palæstina – fra Osmannerrigets fald til Israels oprettelse

Indlæser ...

Hvem skal du i kontakt med?

Drejer din henvendelse sig om din booking, besøg, aflysninger eller ændringer og tilbud, så kig i bunden af det konkrete tilbuds side for kontaktoplysninger.

Drejer din henvendelse sig om systemet fokus.ku.dk eller tekniske problemer, så skriv til os på fokussupport@adm.ku.dk