fokus.ku.dk

Tilbud til gymnasiet og grundskolen

Besøg ToRS: Erobringen af Mexico: Nye kilder til kulturmødet der ændrede verden

Besøg ToRS: Erobringen af Mexico: Nye kilder til kulturmødet der ændrede verden

Dette oplæg giver kort indføring i Mesoamerika før den spanske invasion i 1500-tallet, og tager derefter udgangspunkt i en diskussion af det tilgængelige kildemateriale, ikke mindst de indiansk-sprogede kilder som ofte er blevet overset – og som har gjort fremstillinger af erobringen ensidige og unuancerede. Der vil desuden være vægt på visuelle kilder fra samtiden.
Besøget vil bestå af et foredrag med PowerPoint på ca. 45. min. efterfulgt af spørgsmål fra elever/lærer(e). Foredraget er oplagt som del af historie- og religionsforløb eller i forbindelse med spansk.

Varighed
1 time + 30 minutters oplæg om ToRS’ uddannelser

Maksimum 60 elever

Forslag til forberedelse
Inden I kommer på besøg, kan I med fordel tage udgangspunkt i udvalgte kapitler i Opdaget? Mødet mellem indianere og europæere i 1500-tallets Mexico af Jesper Nielsen (2018, Columbus).

Litteraturforslag til projekter og opgaver

  • Bøg Clemmensen, Mikkel. 2018. ”Djævlen i kapellet: Ikonografiske synteser og kolonial religion i indiansk-kristne kalkmalerier fra 1500-tallets Mexico” i Chaos, Vol. 68(2): 91-130.
  • Nielsen, Jesper & Mette Haakonsen. 2014. ”Besat af døden? Et kritisk blik på Forestillinger om De Dødes Dag i Mexico” i Religion, nr. 4: 28-40.
  • Nielsen, Jesper, 2009. ”Fra Huitzilopochtli til Fisle Pusle: Om en aztekisk guds vej til Danmark” i Fortid og nutid. Tidsskrift for kulturhistorie og lokalhistorie, Vol. 95(1):23-35.

Tilmeldingen til gymnasiebesøg er sommerferielukket. Vi bruger sommeren på at opdatere vores tilbud, og der kan ske udskiftning blandt vores tilbud – nye kan komme til og andre kan udgå.
Vi forventer at åbne for tilmelding i uge 34/35, når den ordinære undervisning på universitetet er færdigplanlagt, og underviserne dermed kender deres kalendere, og lokalebookingen er færdiggjort. De første tider til besøg vil da være i begyndelsen af september. Vi sender besked ud med vores nyhedsbrev, når vi åbner for tilmeldingen. Abonnerer du ikke allerede på det, kan du gøre det ved at sende en mail til gymnasiebesoeg@ku.dk  og skrive Abonner i emnelinjen.

Praktisk info

Gymnasie
Historie, Religion, Spansk
logo footer

KØBENHAVNS UNIVERSITET
Fokus.ku.dk er en del af Københavns Universitet.

WEB
Om websitet
Cookies og privatlivspolitik
Tilgængelighed

Kontakt

Henvendelser vedrørende de enkelte aktiviteter skal rettes til arrangøren af den pågældende aktivitet.

KU Gymnnasiebesøg
logo footer

Tilmelding til Besøg ToRS: Erobringen af Mexico: Nye kilder til kulturmødet der ændrede verden

Hvem skal du i kontakt med?

Drejer din henvendelse sig om din booking, besøg, aflysninger eller ændringer og tilbud, så kig i bunden af det konkrete tilbuds side for kontaktoplysninger.

Drejer din henvendelse sig om systemet fokus.ku.dk eller tekniske problemer, så skriv til os på fokussupport@adm.ku.dk