fokus.ku.dk

Tilbud til gymnasiet og grundskolen

Klik-kemi – Kemi i Nobelprisklasse

Klik-kemi – Kemi i Nobelprisklasse

Professor Morten Meldal ved Kemisk Institut, KU modtog i 2022 Nobelprisen i kemi for opdagelsen af en særlig klikreaktion. Klikreaktionen er det der i kemisk fagsprog omtales som ’kobber(I)-katalyserede azid-alkyn cykloadditions-reaktion’, som er en af de mest effektive reaktioner til klik-kemi. Begrebet klik-kemi betegner høj-effektive kemiske reaktioner, der benyttes til at koble to ofte store molekyler sammen med høj selektivitet. Øvelsen her giver dig mulighed for at bliver klogere på kemien der ligger bag Nobelprisen i kemi 2022.

Øvelserne indeholder måling af reaktionshastigheden for to klik-reaktioner med UV-spektrofotometri. Inden for medicinalkemien anvendes i dag forskellige typer af klik-reaktioner, i udviklingen af nye lægemidler. I øvelsens sidste del foretages en kemisk modifikation af insulin med kobber-fri klik-kemi.

Forberedelse
Vi sender forberedelsesmateriale på mail til eleven

Varighed

Tre hele dage

Tid

Tirsdag den 27/1 – torsdag den 29/1 2026

Sted

Kemisk Institut, HC Ørstedsbygningen
Universitetsparken 5
2100 Kbh Ø

Medbring
Bærbar computer

Tilmelding
Der er 10 pladser på øvelsen, som fordeles først til mølle.

Tilmeldingen åbner mandag den 17 november kl. 10:00.
Som lærer tilmelder du din elev og er dermed garant for, at eleven er motiveret og interesseret i at lave øvelsen. Du skal sørge for at have elevens mailadresse og mobilnummer ved hånden, da du skal bruge begge i forbindelse med tilmeldingen. Når vi nærmere os tiden for SRP-øvelserne, sender vi et program og diverse praktiske oplysninger i en mail til eleven med dig i cc.

Vi beder om, at du ikke hamstrer pladser, men kun tilmelder elever, der er regulært er interesserede i øvelserne og har takket ja til at blive meldt til. Eleverne skal tilmeldes én ad gangen.

OBS: Vær tålmodig omkring åbningstidspunktet. Der er ni øvelser, der skal opdateres med tilmeldingsfunktion, og systemet kan være lidt langsomt, så ser du ingen orange tilmeldingsbjælke, vent et par minutter og genindlæs siden (f.eks. på PC med F5-tasten)

Ser du ingen tider, skyldes det, at den pågældende øvelse er fuldt booket. Det er da muligt at blive skrevet på venteliste ved at sende en mail med oplysninger om elevens navn, mail og telefonnummer til gymnasiebesoeg@ku.dk

Det er ikke muligt at blive skrevet op til øvelserne, før tilmeldingen åbner mandag den 17. kl. 10:00

logo footer

KØBENHAVNS UNIVERSITET
Fokus.ku.dk er en del af Københavns Universitet.

WEB
Om websitet
Cookies og privatlivspolitik
Tilgængelighed

Kontakt

Henvendelser vedrørende de enkelte aktiviteter skal rettes til arrangøren af den pågældende aktivitet.

KU Gymnnasiebesøg
logo footer

Tilmelding til Klik-kemi – Kemi i Nobelprisklasse

Hvem skal du i kontakt med?

Drejer din henvendelse sig om din booking, besøg, aflysninger eller ændringer og tilbud, så kig i bunden af det konkrete tilbuds side for kontaktoplysninger.

Drejer din henvendelse sig om systemet fokus.ku.dk eller tekniske problemer, så skriv til os på fokussupport@adm.ku.dk